• Česko-slovenský projekt

Projekt podporuje čítanie a vytvára priateľské vzťahy medzi slovenskými a českými rovesníkmi.

Tento projekt vyhlásila Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave v spolupráci s Knižnicou Jiřího Mahena v Brne pri príležitosti októbra - Medzinárodného mesiaca školských knižníc pre základné školy a osemročné gymnáziá.

Cieľom česko-slovenského projektu je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Žiaci vyrábajú záložku do knihy, na ktorej ľubovoľnou technikou stvárňujú tému česko-slovenského projektu, ktorá sa každoročne mení, a vymenia si ju s partnerskou školou z Českej republiky. Výmena záložiek je prostriedkom k nadviazaniu spolupráce, kontaktov alebo poznávaniu života žiakov v Českej republike a v Slovenskej republike.

11. ročník projektu - Radosť z čítania ukrytá vo veršoch básní alebo v próze

Záložky pre svojich kamarátov vyrábali štvrtáci, piataci aj šiestaci. Keďže druhostupniari v škole boli len krátko a niektoré záložky nestihli dorobiť,  vypomohlo nám aj niekoľko deviatakov. Štvrtáci vytvorili veselé „šálky poézie“ i záložky s motívom Trenčianskeho hradu. Ich záložky boli poslané do partnerskej školy v Brumove-Bylnici, s ktorou na projekte spolupracujeme už niekoľko rokov. A keďže našich žiakov sa do projektu zapojilo až 75, záložky piatakov a šiestakov putovali do ďalšej partnerskej školy - Základnej školy sv. Marka Križina v Košiciach. Aj na ich záložkách dominoval motív Trenčianskeho hradu, a nie náhodou. Inšpirovali sme sa tvorbou nášho regionálneho autora Rudolfa Dobiáša, konkrétne básňou Obrázky Trenčína. Preto sa na záložkách objavili kozičky, štvorlístky, víly i ruža na skale. Veríme, že naše záložky spríjemnia čítanie novým kamarátom nielen za neďalekými hranicami, ale aj na druhom konci našej republiky.

10. ročník projektu - 10. ročník projektu - List za listom - baví ma čítať

Žiaci 4. ročníka spolupracovali na tvorbe a výmene záložiek so žiakmi zo ZŠ Brumov-Bylnice. Naši žiaci recyklovali knihy od Kristy Bendovej zo školskej knižnice a vdýchli ilustráciám a básňam nový život.

9. ročník projektu - Rozprávky, bájky, povesti a príbehy nepoznajú hranice

8. ročník projektu - Tajuplný svet knižných príbehov

Žiaci 4. a 6. ročníka a školského klubu detí vyrábali záložky pomocou rozličných techník na určenú tohoročnú tému Tajuplný svet knižných príbehov nielen počas vyučovania, ale i v školskej knižnici podľa svojich schopností, zručností, možností a veku. Záložky síce mali rovnaký tvar, ale každá bola iná svojou farebnosťou a námetom. Naozaj bolo veľmi ťažké  vybrať najkrajšiu. Naši žiaci vyrobili 91 záložiek a s drobnými darčekmi sme si ich vymenili so žiakmi  v Základnej škole v Brumove-Bylnici. Snáď sa nám podarí v budúcnosti aj stretnúť a vymeniť si skúsenosti.

7. ročník projektu - Čítam, čítaš, čítame

Žiaci 4. ročníka sa po prvýkrát zapojili do česko-slovenského projektu "Záložka do knihy spája školy". S rovesníkmi zo Základnej školy v Brumove-Bylnici si vymenili nielen záložky, ale aj listy a emaily.